Lavíny.sk

Nedeľa 21.01.2024

Publikované 20 01 2024, 17:00


Stupeň nebezpečenstva

1800m
Lavínový problém
Vetrom previaty sneh
1800m


Pozor na vetrom previaty sneh vo vysokých polohách nad 1800 m n.m.

Hlavným lavínovým nebezpečenstvom vo vysokých polohách je vetrom previaty sneh uložený na záveterných stranách vo forme snehových dosiek a vankúšov. Uvoľnenie lavíny je tu možné pri väčšom dodatočnom zaťažení. Nebezpečné miesta v teréne sú pre skúsených skialpinistov a horolezcov pomerne ľahko viditeľné, nachádzajú sa pod sedlami, hrebeňmi, skalnými stenami a na miestach kde sa mení sklon svahu. V nižších a stredných polohách a na miestach kde chýba novší sneh, je snehová pokrývka po predchádzajúcich zmenách teplôt tvrdá až zľadovatená.

Snehová pokrývka

Snehová pokrývka vplyvom silného oteplenia a dažďa, a následného ochladenia zmrzla a stabilizovala sa. Novší sneh sa nachádza spravidla až v polohách nad pásmom lesa a aj tu je rozložený veľmi nepravidelne. Silný vietor, ktorý menil smer, ho previeval na záveterné miesta a vytvoril snehové dosky a vankúše. Výška snehovej pokrývky je v polohách do 1200 m n.m. výrazne podpriemerná. Najviac snehu v rámci slovenských pohorí je v Západných Tatrách nad pásmom lesa.

Tendencia

Zotrvalá

Zostavil: Filip Kyzek


Stupeň nebezpečenstvaPriaznivá situácia

Lavínové nebezpečenstvo v Nízkych Tatrách a vo Fatrách je len MALÉ (1. stupeň). Výskyt lavín sa vo všeobecnosti neočakáva. Menšie lavíny je možné uvoľniť len lokálne na strmých svahoch a pri veľkom dodatočnom zaťažení, predovšetkým na severných svahoch ak sa na nich nachádza novší sneh.

Snehová pokrývka

Snehová pokrývka vplyvom silného oteplenia a dažďa, a následného ochladenia zmrzla a stabilizovala sa. Novší sneh sa nachádza spravidla až v polohách nad 1800 m n.m. a aj tu je rozložený veľmi nepravidelne. Silný vietor, ktorý menil smer, ho previeval na záveterné miesta a vytvoril snehové dosky a vankúše. Výška snehovej pokrývky je v polohách do 1200 m n.m. výrazne podpriemerná.

Tendencia

Zotrvalá

Zostavil: Filip Kyzek