Pozor na snehové dosky a vanúše vo vysokých polohách nad 1900 m n.m.
Hlavným lavínovým nebezpečenstvom vo vysokých polohách je vetrom previaty sneh uložený na záveterných stranách vo forme snehových dosiek a vankúšov. Uvoľnenie lavíny je tu možné pri väčšom dodatočnom zaťažení. Nebezpečné miesta v teréne sú pre skúsených skialpinistov a horolezcov pomerne ľahko viditeľné, nachádzajú sa pod sedlami, hrebeňmi, skalnými stenami a na miestach kde sa mení sklon svahu. V nižších a stredných polohách a na miestach kde chýba novší sneh, je snehová pokrývka po ochladení a predchádzajúcom oteplení tvrdá až zľadovatená.
Snehová pokrývka
Snehová pokrývka vplyvom silného oteplenia a dažďa, a následného ochladenia zmrzla a stabilizovala sa. Novší sneh sa nachádza spravidla až v polohách nad 1900 m n.m. a aj tu je rozložený veľmi nepravidelne. Silný vietor, ktorý menil smer, ho previeval na záveterné miesta a vytvoril snehové dosky a vankúše. Výška snehovej pokrývky je v polohách do 1200 m n.m. výrazne podpriemerná. Najviac snehu je v Západných Tatrách nad pásmom lesa.
Tendencia
zotrvalá
Zostavil: Filip Kyzek
Stupeň nebezpečenstva
hranica lesa
Lavínový problém
Vetrom previaty sneh
Hranica lesa
Priaznivá situácia.
Lavínové nebezpečenstvo je vo všetkých pohoriach pod 1900 m n.m. len MALÉ (1). Výskyt lavín sa vo všeobecnosti neočakáva. Menšie lavíny je možné uvoľniť len lokálne na strmých svahoch a pri veľkom dodatočnom zaťažení, predovšetkým na severných svahoch ak sa na nich nachádza novší sneh.
Snehová pokrývka
Snehová pokrývka vplyvom silného oteplenia a dažďa, a následného ochladenia zmrzla a stabilizovala sa. Novší sneh sa nachádza spravidla až v polohách nad 1900 m n.m. a aj tu je rozložený veľmi nepravidelne. Silný vietor, ktorý menil smer, ho previeval na záveterné miesta a vytvoril snehové dosky a vankúše. Výška snehovej pokrývky je v polohách do 1200 m n.m. výrazne podpriemerná.