Lavíny.sk

Sobota 30.12.2023

Publikované 29 12 2023, 17:00


Stupeň nebezpečenstvaStriedanie teplôt - priaznivá lavínová situácia, Zľadovatelý terén, riziko pošmyknutia sa.

Vo všetkých pohoriach pretrváva malé lavínové nebezpečenstvo, t.j. 1. stupeň z 5 - dielnej medzinárodnej stupnice. V priebehu stredy sme zaznamenali prísun vyššieho tlaku vzduchu, ktorý bol sprevádzaný silným vetrom a ochladením. Striedanie plusových denných a záporných nočných tplôt bude pokračovať aj v sobotu čo pozitívne ovplyvňuje stabilitu snehovej pokrývky, no zároveň vo vysokých polohách snehová pokrývka neustále viac a viac tvrdne, na povrchu pokrývky sa vytvorila miestami až ľadová vrstva. V priebehu soboty očakávame opäť relatívne teplé počasie, ktoré však bude sprevádzané silným vetrom a oblačnosťou, a tak sa nepredpokladá natápanie snehovej pokrývky. Uvoľnenie lavíny je možné len na lokálnych veľmi strmých tienistých a záveterných svahoch, kde sa môže nachádzať ešte nepreviazaný sneh uložený do menších dosiek alebo vankúšov, ktoré je možné veľkým dodatočným zaťažením uvoľniť. Aktuálne nebezpečenstvo lavín tak nepredstavuje zasypanie, ale skôr strhnutie osoby malou lavínou do veľmi exponovaného terénu.

Snehová pokrývka

Striedanie plusových denných a záporných nočných teplôt spôsobilo vo všetkých horstvách Slovenska postupné sadanie snehovej pokrývky. Na povrchu snehovej pokrývky sa v nižších polohách vytvorila kôra a vo vyšších polohách ľadoví vrstva. Suchý neprerobený sneh je možné nájsť len na lokálnych miestach, predovšetkým severne exponovaných tienistých svahoch. Počas soboty sa vplyvom silného vetra a oblačnosti neočakáva natápanie snehovej pokrývky.

Tendencia

Tendencia vývoja stupňa lavínového nebezpečenstva je vplyvom striedania denných plusových a nočných záporných teplôt je zotrvalá až klesajúca.

Zostavil : Martin Buliak