V Západných a Vysokých Tatrách platí nad pásmom lesa mierne lavínové nebezpečenstvo (2.stupeň). Za posledné tri dni pribudlo 10 až 20 cm, miestami 30 cm nového snehu. Sneh je vplyvom vetra ubitý do dosiek a vankúšov rôznej tvrdosti, ktoré sú uložené na tvrdom podklade pričom tieto dve vrstvy sú medzi sebou slabo previazané. Po chladnom období prichádza oteplenie a kladné teploty sa vyskytnú aj v najvyšších polohách, čo spôsobí navlhnutie snehu. Súdržnosť jednotlivých vrstiev sa zhorší, preto sa môžu objaviť aj samovoľné lavíny z mokrého snehu. Vzhľadom na celkovo nízku snehovú pokrývku to môžu byť zväčša iba malé alebo stredné lavíny. Druhým lavínovým problémom je trvalo slabá vrstva. Nebezpečné sú preto najmä tienisté orientácie a severné svahy.
Snehová pokrývka
Za posledné dni pribudlo od 10 do 30 cm prachového snehu. Sneh je vplyvom silného vetra veľmi nerovnomerne rozložený. Hrebene sú vyfúkané na tvrdý podklad. V snehovej pokrývke sa nachádza niekoľko ľadových krúst, pod nimi hranatozrnný sneh. Krusty nie sú nosné, preto sa pri pohybe na pešo prebárajú. Pohyb mimo vyšľapané chodníky je obtiažny. Oteplenie spôsobí, že snehu bude sadať a premočí sa. To naruší jeho stabilitu. Priemerne sa v našich pohoriach nachádza od 20 do 50 cm snehu. Súvislá snehová pokrývka sa zväčša nachádza až nad pásmom lesa.
Tendencia
S oteplením mierne stúpajúca.
Stupeň nebezpečenstva
hranica lesa
Lavínový problém
Mokrý sneh
Hranica lesa
Trvalo slabá vrstva
Hranica lesa
Pozor na mokré doskové lavíny
V Malej, Veľkej Fatre a Nízkych Tatrách platí nad pásmom lesa malé lavínové nebezpečenstvo (1.stupeň). Za posledné dni napadlo okolo 5 - 15 cm nového snehu. Nebezpečné sú hlavne záveterné strany hrebeňov, úzke žľaby a miesta pod skalnými stenami, kde je snehu viac. Tu sa môžu ojedinele nachádzať vetrom ubité dosky a vankúše rôznej tvrdosti, ktoré sú uložené na tvrdom podklade pričom tieto dve vrstvy sú medzi sebou slabo previazané. Tieto miesta sú v teréne pomerne ľahko rozpoznateľné. Po chladnom období prichádza oteplenie a kladné teploty sa vyskytnú aj v najvyšších polohách, čo spôsobí navlhnutie snehu. Súdržnosť jednotlivých vrstiev sa zhorší. Druhým lavínovým problémom je trvalo slabá vrstva. Nebezpečné sú preto najmä tienisté orientácie a severné svahy našich pohorí. Hrozia iba malé lavíny na ojedinelých lokalitách, ktoré po uvoľnení predstavujú riziko najmä v kombinácií s terénnymi pascami (trčiace skaly, terénne depresie resp. skalné zrázy).
Snehová pokrývka
Za posledné dni pribudlo od 5 do 15 cm nového snehu. Sneh je vplyvom silného vetra veľmi nerovnomerne rozložený. Lokálne môže byť nafúkané do 30 cm snehu. Náveterné strany a vrcholy hrebeňov sú sfúkané do tvrdého podkladu miestami až do skál a trávy. Na záveterných stranách je sneh ukladaný do dosiek a vankúšov. Oteplenie spôsobí zvlhnutie povrchu snehovej pokrývky. Priemerne sa v teréne nachádza od 15 do 30 cm snehu. Súvislá snehová pokrývka sa zväčša nachádza až nad pásmom lesa.