Lavíny.sk

Streda 22.11.2023

Publikované 21 11 2023, 17:00


Stupeň nebezpečenstva

1900m
Lavínový problém
Previata doska
1900m


Pozor na vetrom previate snehové vankúše!

Vo vysokých polohách (nad 1900 m n.m.) Vysokých a Západných Tatier pretrváva mierne lavínové nebezpečenstvo (2. stupeň z 5-dielnej medzinárodnej stupnice). Nebezpečenstvo predstavujú najmä záveterné strany hrebeňov, strmé až extrémne strmé žľaby (nad 35°), kde silný vietor posledných dní transportoval veľké množstvo snehu. Na týchto miestach sa nachádzajú snehové vankúše a dosky, ktorých stabilita sa ťažko odhaduje. Ich uvoľnenie je možné najmä pri veľkom dodatočnom zaťažení (napr. pohyb na pešo, pád lyžiara a pod.). Môžu sa tu vyskytnúť aj stredne veľké lavíny. V nižších nadmorských výškach sa vplyvom oteplenia počas stredy a následného ochladenia snehová pokrývka stabilizovala. Lavínové nebezpečenstvo stúpa s nadmorskou výškou.

Snehová pokrývka

vz.6: Studený nesúdržný sneh a vietor

Vo Vysokých a Západných Tatrách, sa od stredných polôh výška snehovej pokrývky pohybuje od 40 do 80 cm. Sneh je vplyvom vetra veľmi nerovnomerne rozmiestnený, na náveterných stranách je sfúkaný až na podklad, a na záveterných svahoch (prevažne východné orientácie) sa nachádzajú snehové vankúše a dosky nepreviazaného snehu. V nadmorských výškach pod 1800 m n. m. sa povrch snehu vplyvom krátkeho oteplenia a následného ochladenia premieňa na tvrdý, zľadovatelý.

Tendencia

V priebehu utorka zotrvalá, v stredu sa očakáva ochladenie a zamrznutie a stabilizácia podmienok.


Stupeň nebezpečenstva


Lavínový problém
Previata doska


Pozor na vetrom previate snehové vankúše!

V Nízkych Tatrách a vo Fatrách platí malé lavínové nebezpečenstvo (1. stupeň z 5-dielnej medzinárodnej stupnice). Nebezpečenstvo tu predstavujú záveterné strany (SV orientované) hrebeňov (SV orientované) so strmými až extrémne strmými svahmi (nad 35°), kde silný vietor posledných dní transportoval veľké množstvo snehu. Na týchto miestach sa nachádzajú snehové vankúše a dosky, ktorých stabilita sa ťažko odhaduje. Ich uvoľnenie je možné pri veľkom dodatočnom zaťažení (napr. pohyb na pešo, pád lyžiara a pod.). V týchto pohoriach sa vplyvom oteplenia počas stredy a následného ochladenia snehová pokrývka stabilizovala. Lavínové nebezpečenstvo stúpa s nadmorskou výškou.

Snehová pokrývka

Výška snehovej pokrývky sa vo Fatrách pohybuje okolo 10 až 30 cm snehu, v Nízkych Tatrách je do 70cm snehu. Sneh je vplyvom vetra veľmi nerovnomerne rozmiestnený. Hrebene sú sfúkané do tvrdého podkladu. V nižších polohách pod 1300 m n.m. sa súvislá snehová pokrývka ešte nenachádza. Na náveterných stranách je sneh sfúkaný až na podklad, a na záveterných svahoch sa nachádzajú snehové vankúše a dosky nepreviazaného snehu. V nadmorských výškach pod 1800 m n. m. sa povrch snehu vplyvom krátkeho oteplenia a následného ochladenia premieňa na tvrdý, zľadovatelý.

Tendencia

V priebehu utorka zotrvalá, v stredu sa očakáva ochladenie a zamrznutie a stabilizácia podmienok.